Bursa araç performans artışı, yakıt tasarrufu, chip tuning ve araç yazılım sektöründe alanında uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Dizel Partikül Filtresi

Dizel Partikül Filtresi

Dizel Partikül Filtre uzmanımızla kesin, garantili sonuca ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için 0542 123 16 16 arayabilirsiniz.

Dizel bir arabanız varsa, genellikle bir dizel partikül filtresi vardır, bunun ne olduğunu veya nasıl korunacağını tam olarak bilemeyebilirsiniz.

     Dizel Partikül Filtreleri, yaklaşık olarak yirmi yıldır dizel yakıtlı araçlara monte edilmiştir - ancak bakımı yapılmazsa aracınız için ciddi sonuçlar doğabilir.

Burada tam olarak ne olduklarını, ne yaptıklarını, neden onlara ihtiyaç duyduklarını ve onlara nasıl bakım yapılacağını konusunda size fikir vereceğiz.

Dizel Partikül Filtresi nedir? 

     Dizel partikül filtresi (DPF), dizel araçlardan kaynaklanan yüksek egzoz emisyon değerlerini azaltmak için egzoz gazının önemli bir kısmının dışarıya çıkmasını engelleyen ve depolayan bir filtredir. Ancak, belirli bir kapasiteye sahip oldukları için, bu filtre egzoz gazını yani kurumunu DPF'yi temizlemesi için  “yakması” gerekir.

Bu işleme rejenerasyon işlemi denir. Filtrede biriken fazla kurumu temiz bir şekilde yakar, zararlı egzoz gazının çevreye yayılmasını engeller  ve özellikle hızlanırken dizel araçlardan görmeye alıştığınız  aracın kara duman atmasını önlemeye yardımcı olur.

Avrupada 2009 yılından beri yürürlüğe giren ve egzoz emisyonlarının azaltılmasına yönelik yasalar, araçların egzoz emisyonunda düşük karbondioksit emisyonlarına ulaşabilmeleri için otomobil firmalarına ciddi baskı uygulamaktadır. Otomobil üreticileri ise çareyi Dizel Partikül Filtrelerinin geliştirilmesiyle bulmuş oldu diyebiliriz. DPF'lerin yapılmasını sağlamaya yardımcı oldu.

Dizel Partikül Filtresi neden tıkanır?

     Düşük hızlarda kısa yolculuklar "yani şehir içi kullanımı", Dizel Partkül Filtresinin başlıca dolma sebebidir.

Otomobil üreticilerinin araçları şehir içi kullanım yapacak müşterilerine dizel yerine bir benzinli araba seçmelerini tavsiye etmesinin asıl nedeni de budur.

DPF'lerinin diğer dolma sebeplerine gelecek olursak ikinci sırayı kalitesiz dizel "mazot" almaktadır. Türkiye'de her ne kadar kötü yakıt kullanılıyor denilse aslında bilindik akaryakıt firmalarından yakıt aldığınız sürece sorun olmamaktadır.

DPF'nin tıkanmasına sebep olan son husus ise kaliteli ve doğru yağ kullanmamakır. -Bazı yağlar filtreleri egzoz gazına karışarak filtrelerden gerçekten filtreleri engelleyebilecek katkı maddeleri içermektedir.

Dizel Partikül Filtresinin dolup dolmadığını nasıl anlarım?

     DPF kurumla tıkanırsa veya sistemde bir arıza oluşursa "sensör arızası gibi", genellikle aşağıda görüldüğü gibi gösterge panelinde bu iki ışığı yakar ancak unutulmamalıdır ki 1. ışık tek başına yanıyorsa arızanın DPF'den olmama ihtimali de bulunmaktadır. Ancak her halukarda 2. ışık yanıyorsa DPF'niz dolmuş veya DPF ile ilgili sensör arızanız var demektir.

1. IŞIK Dizel Parfikül Filtresi nedir?      2. IŞIK Dizel Parfikül Filtresi nedir?

Dizel Partikül Filtresi tıkandıktan sonra ne yapmalıyım?

     Dizel Partikül Filtreniz tıkandıysa yapağınız ilk şey aracın pasif rejenerasyon yapmasını sağlamaktır. Bu rejenerasyon aracınızı 30 dakika ile 50 dakika arasında yüksek devirde sürmektir. Bu rejenerasyon işlemi aracınızın tıkanmış olan Dizel Partikül Filtresinin bir miktar açılmasını sağlar ve 500 km - 1000 km arasında kullanım süresi tanımaktadır. "Not: Unutulmamalıdır ki bu kısa vadeli çözümdür yani uzun yolculukta yada Dizel Partikül Filtresini kontrol ettirecek zaman bulunmadığında yapılmalıdır." 

Yapılacak ikinci eylem ise Dizel Partikül Filtresinin temizlenme hususudur. Dizel Partikül Filtreniz yerinden sökülüp içinin çeşitli kimyasal veya basınçlı su gibi yöntemler ile temizlenmesidir. Türkiye piyasasında ortalama bu temizleme işleminin maaliyeti işçilik dahil 600-1.200 TL civarında tutmaktadır.  "Not: Ancak her ne kadar kaliteli temizlik işlemi yapılırsa yapılsın araç için ortalama 2000 km - 4000 km arasında kullanıma izin vermektedir daha sonra Dizel Partikül Filtreniz tekrar tıkanacaktır." 

Yapılacak üçüncü eylem ise Dizel Partikül Filtresini değiştirmektir. Bu işlem en sağlıklı yöntemdir ancak Türkiye'ye Dizel Partikül Filtreleri yurtdışından ithal olarak geldiğinden dolayı piyasa değeri 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir. Otomotiv sektöründe her parçanın çıkması olduğu gibi Dizel Partikül Filtresinin de çıkması piyasada bulunmaktadır genellikle yarı fiyatına satılmaktadır. "Not: Çıkma Dizel Partikül Filtrelerinin kaç km götüreceği biraz şans işidir yani neredeyse dolmuş bir Dizel Partikül Filtresi satın almanız yüksek ihtimaldir." 

Yapılacak son işlem ise Dizel Partikül Filtresinin iptal edilmesidir.  

     Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir Dizel Partikül Filtresi iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınızın Dizel Partikül Filtresi dolmayacak ve bu parçayla ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuMasters olarak aracınızın bu arızasını 2 yıl garantili ve en ekonomik şekilde sunmaktayız. Yapılan işlem sonrası kesinlikle aracın diğer hiç bir parçası etkilenmemektedir. Yani aracınıza başka bir arıza oluşturmamaktadır.

Dizel Partikül Filtresi iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

Dizel Partikül Filtre iptalinin araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiç bir zarar vermemektedir. 

Dizel Partikül Filtre iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     Dizel Partikül Filtre iptali tüm EcuMasters bayiilerinden garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Dizel Partikül Filtre uzmanımızla kesin, garantili sonuca ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için 0542 123 16 16 arayabilirsiniz.

Ecumasters Bursa Randevu Online Randevu Ecumasters Türkiye Ana Siteye Git